Csoportfoglalkozások - 2.
5 napos önismereti alaptréningünkbe beleépítettem a család- és rendszerállítást, mint személyiségfejlesztő technikát. A csoportban megélt dolgok segítenek az önismeret mélyítésében, illetve az egyes résztvevők saját állítása útmutatóként szolgál majd arra, hogy milyen témában érdemes elindulni a továbbiakban. Egyetlen állítással nem lehet ,,megjavítani,, az egész családi rendszert, de betekintést kapni igen, az olyan idáig nem ismert tartalmakba, amivel dolgunk lehet az adott élethelyzetbeli elakadások kapcsán, és ezt követően dolgozni rajta. Az 5 nap nem véletlenül egy alaptréning, hiszen önismeretünk halálunkig mélyíthető, ezalatt az idő alatt viszont rengeteg olyan új dolgot megtapasztalhat majd a részvevő, olyan nézőpontokból láthat rá önmagára, ahogy idáig még nem - persze, ha ezt akarja, és készen áll rá.
A családállítás mára már elég elterjedté vált a köztudatban. Olvasni lehet mára már több irodalomban is a transzgeneraciós örökségekről, arról, hogyan ismételjük tudattalanul is őseink sorsát, mennyire vannak belénk kódolva epigenetikailag az ősök által megélt traumák lenyomatai, amikor tudattalanul cselekszünk, választunk, döntünk, de mégis van egy háttérérzés, melyet nem tudunk identifikálni.
A családállítás kidolgozása Bert Hellinger nevéhez fűződik, viszont kiváló magyar szakemberek is dolgoztak hasonló elvek mentén ugyanabban a korszakban, mégpedig Török Mária és Böszörményi-Nagy Iván.
Rupert Sheldrake biokémikus a ´80-as évek végén fogalmazta meg a Morfogenetikus Mező elméletét, amely teljes összehangban volt mindazzal, amit Hellinger tapasztalati úton ismert fel, majd munkája során bizonyította eredményességét.
Saját tapasztalatok alapján azt tudom mondani, hogy leírni, megfogalmazni egyértelműen azt, hogy mi történik egy családállítás során néhány mondatban nem lehet. Át kell élni, meg kell tapasztalni. Az, hogy valaki hisz-e benne, egyéni hozzáállás kérdése. Sajnos sokan nem arra használják ezt a technikát, amire kellene, túllépve bizonyos határokat. Egészséges keretek között viszont rendkívül jó technika, ugyanis rengeteg lehetőséget nyújt az önismeretre is.
Nézzünk egy példát, mire is derülhet fény egy családállítás alkalmával: párkapcsolati problémával küzdő hölgy, akinek idáig sohasem fordultak komolyabbra a kapcsolatai, pedig ő vágyott a családra, az állításban megjelent egy olyan családi esemény, amiről az illető sem tudott, mégpedig, hogy anyai ágon az üknagymama szülés közben halt meg. A családi lélek ezt úgy fordítja nem tudatosan, hogy a szülés egy nagyon veszélyes dolog, bele is lehet halni. A hölgy tudat alatt olyan párkapcsolatokat választott, amelyekkel elkerülhette, hogy a kapcsolatok a gyermekvállalás felé irányuljanak, ezzel védelmezve saját életét.
A családállítás rávilágít arra, hogy honnan jön ez a nem tudatos félelem, általa tudatosítja azt is, hogy ez nem Vele történt. Ez a felismerés, valamint az eredeti történet tiszteletben tartása hozza el a változást, mert a lélek megengedi magának, hogy már a saját életét élhesse.