FÉRFI LÉLEK - 5.rész

2022.10.25


Beszélgetés Nemes László festőművésszel.

Nemes Lacit - kimondani is hihetetlen, de lassan - már 20 éve ismerem. A felejthetetlen Kelepelő táborok, ahol 5 éven át ugyanazokkal a gyerekekkel táboroztunk együtt minden nyári szünet első hetében, mura- és felvidéki magyarok. Laci tiszteletbeli vezetőnk volt, aki minden évben, ha nem is az egész hetet töltötte velünk, de megtisztelt bennünket jelenlétével, elragadó személyisége példaértékű volt mindannyiunknak, és rengeteget foglalkozott is velünk, főleg, ha kreatív munkáról volt szó. 

Amikor január végén megálmodtam ezt a sorozatot, tudtam, hogy az egyik riportot szeretném majd Vele készíteni, s bár korábbra terveztük, mint október, az élet mégis így alakította. Véletlenek nincsenek. Hálás vagyok Lacinak, ugyanis akkor tudtam vele leülni beszélgetni, amikor nagyon sokat tudott nekem adni szakmailag is. Az aktuális tanulmányaimhoz kapcsolódó témákat is feszegettünk, majd riportunkat egy kötetlen baráti beszélgetésben folytattuk, amiből annyit elárulok, hogy a saját élményű szakmai fejlődésemet a nem is olyan távoli jövőben talán majd egy alkotótáborral is megkoronázhatom Laci jóvoltából. 

Az alábbiakban szó lesz arról, hogyan került Laci erre a pályára, majd a zenés-festésről, egy festőművész szemszögéből, de arról is, hogy mi a helyzet a 21. században a művészetekkel, és annak hatásairól az emberi lélekre. 

  • Hogy lettél festőművész?
Ez olyan megválaszolhatatlan dolog. 

Mondhatnám azt, hogy jaj Istenem, már kiskoromban éreztem valamit - hát ettől mindjárt hanyatt esek és giccsessé válik az egész. De ha azt mondom, hogy rettenetes kínlódások árán elértem azt, hogy művésznek érezzem magam - ez a másik giccs. Maradjunk valahol a közepén. 

Magamat keresve, valamint a szüleim támogatásával elvégeztem egy akadémiát, és ez az iskola meghatározta az életemet is, mert rengeteget adott. A találkozások sora, ami időnként szerencsés volt, vagy épp ellenkezőleg kevésbé szerencsés - ez úgy gondolom, hogy képes meghatározni minden embernek az életét. Ebben az esetben kiváló mestereim voltak, s nem akármilyen tanáraim - esztétika és filozófia tekintetében. 


  • Mi az, ami elsőre eszedbe jut, ha a Mestereidre gondolsz?

Mai napig azt a hiányt érzem, hogy ,,miért nem tudunk találkozni még, miért nem tudom még hallgatni őket?,, - de hát az élet az ez. Vagyunk, s utána már nem vagyunk.

 Az értékek egy idő után sajnos statisztikává válnak. Ez pedig hatalmas veszély, amikor a statisztika dominálja a világunkat, környezetünket, s erre kell tudni ügyelni mindig, hogy az értéket, mielőtt statisztikává válna, talán meg kellene próbálni tovább éltetni. 

Ez lenne szerintem a kortárs világunknak az egyik fontos követhető feladata. Azt gondolom, hogy sokat kellene előidézni azokat, akik valamit teremtettek, és szeressünk még mindig ideálképeket és ideálokat teremtetni magunknak - kicsit kilépve a nagy parttalan szabadság önzésvilágából, ami sajnos eléggé jellemez bennünket...nem?!

  • Mivel nekem jelenleg az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen szerzett saját élményű ismeretek által a legújabb szerelmem a zenés-festés lett, érdekelne, hogy vettél-e részt valami ilyesmin pályafutásod során, s ha igen, akkor Te, mint festőművész, hogy élted ezt meg?!

Egyszer meghívtak egy ilyen rendezvényre. Szép nagy vásznak sorakoztak, kisebbek is ugyancsak, én pedig a legnagyobbat választottam, olyan emberes volt...és különös az egész helyzet, mert keveredett az élő zene egy ilyen ,,villany-zenével,, - számítógép segítségével idéztek elő természetfeletti hangokat is, és ebből kifolyólag a festészetnek is olyan természetfelettinek kellett lennie. 

Különböző lelki regiszterekbe került az ember, olyan stációkba, hogy egészen jól érezte magát, meg volt, hogy félelmetes is tudott lenni. Azt gondolom, hogy minden ilyen nagyban függ a befogadó lelki világától is, illetve attól, hogy mennyire tudja szeretni a zenét a gregoriántól kezdve, Vivaldin át, egészen Bartókig. 

Az én akkori alkotásom megvan, a telefonomban is őrzöm a fotót róla, és az emlékét is hordozom mind a mai napig, mert nem volt egy rossz tapasztalás. Jó volt főleg az, hogy az esetlegesség és az improvizáció különleges keveréke megmarad az emberben, olyan felszabadult is tud lenni, de azért a felszabadultság is megköveteli a rendet, mivel csak így lehet létezni és szakmát csinálni.

Az említett zenés-festésből született alkotás.
Az említett zenés-festésből született alkotás.
  • Mi játszódik le Benned, amikor alkotsz?
Emlékek sora dolgozik az emberben. Elsősorban az elvégzett munkái, s azokból a munkákból a pozitív értékű és kicsengésű dolgok, s éppen ellenkezőleg a sikertelenség is, hogy az újonnan készülő, megálmodott alkotás által próbálja megvalósítani azt, amit az előzőben nem lehetett, vagy nem sikeredett. Így van esélye annak, hogy az ember egyfajta boldogsággal, megelégedéssel legyen aziránt, amit teremt, és próbálja elhinni, hogy közösségének hasznos tud lenni. Azt, hogy valami jót is tudott ennek a világnak adni, mivel számomra nagyon fontos az, hogy valahonnan jöttem, valahova tartozom, és ezáltal vannak feladataim, amivel ott lehetek az általam is megfogalmazott közösség számára. 


  • Egész életedet adtad a festészetnek. Ugye a belső világunkban történő cselekmények kivetítésével, energetikailag is felszabadulunk testileg és lelkileg. Ennyi év után is érzed az alkotás gyógyító erejét?
Nagyon köszönöm ezt a kérdést. Ennek csak így van értelme, ahogy elmondtad. Más tekintetben pedig folyamatos párbeszédet kell az embernek folytatni azzal a világgal, amiben él. Nem rég volt egy ilyen beszélgetés, ahol a kollégáim egyfajta - bocsánat a megfogalmazásért - siránkozásként fejtették ki, hogy van-e értelme a művészetnek, kit érdekel a művészet ebben a világban. 

Az én véleményem, hogy volt, van és lesz, de a művészetnek a megjelenítése, a művészet lényege elsősorban letapinthatóan értelmezhető, hogy olyan a művészet, mint maga a társadalom. 


Itt kell tudni keresni azokat a lehetőségeket, amik szerint lehet a művészetet taglalni. Példaként hoztam fel a valamikori ógörög világban Periklész idejét, vagy a reneszánsz világát, ahol az a városállam, vagy közösség, ami létrehozott különös dolgokat, és ahol szükség volt jó tehetségű alkotókra, a nyoma az ott van azokban az épületekben és alkotásokban, amelyek megteremtődtek, és akkor lehet vele egy közösségnek büszkélkedni. Ugyanakkor pragmatikus módon lehet turizmust is csinálni ebből. Hány olyan esetet tudunk, Mezopotámiától egészen napjainkig, hogy milyen egzisztenciát tudott adni városoknak, országoknak az a valamikori alkotói közösség, vagy azok a személyek, alkotók, akiknek érdekes és kíváncsiságra méltó munkájukért ezer kilométereket utaznak emberek, embercsoportok milliói. Ha így tekintjük a jelenkor művészetét is, akkor minden érthetőbbé válik, és szembe kell nézni minden alkotónak azzal, hogy minden kornak megvolt a maga borzalma, pozitív vagy negatív értelemben. 


  • Szoktál megrendelésre is festeni?
Megtisztelő minden alkalommal, ha valaki kíváncsian fordul a munkáim felé, és az is, ha valaki sajátjának is akarja. Jóleső érzés, ha külön kérés érkezik, ilyenkor pedig az ember a maximumnak a maximumát akarja nyújtani. 


  • Mi van olyankor, ha a végeredmény nem olyan, mint amit a megrendelő elképzelt? Te azt, hogy éled meg?
Akkor általában egy másikat készítek, vagy pedig azt jelenti, hogy képtelen voltam megfelelni számára. 


  • Nem volt alaptalan az előző kérdésem. Van egy féltve őrzött pólóm, még a tábori időkből. Mindenki kapott Tőled egy egyedi festésű pólót. Annyira vártam, hogy nekem mit fogsz festeni. A mai napig érzem, hogy milyen csalódott voltam, amikor megláttam. Sírtam, mondhatni ordítottam és toporzékoltam. Emlékszem, hogy Te is csalódott voltál, majd visszakérted a pólómat. Végül olyan varázslatos alkotás született belőle, hogy az enyém lett a legszebb az összes közül. Ebben a pólóban gyakran alszom a mai napig, mert azóta is imádom. 
Szép nosztalgia. Szép emlék. Sokadik vagy, aki így tekint vissza ezekre az időkre. Látod mit jelent közösségben létezni, élni? Bármennyit...akár csak egy hetet, vagy hosszú időn keresztül. Ennek meghatározó ereje van mindig. Kortól függetlenül...összekötő kapocs tud lenni az ilyesmi. Generációkon át, alkotói nevek meghatározóak tudnak lenni. Akár csak egy családon belül, hogy ,,igen, nekünk van Tőle...ez a miénk és szeretjük, s akarjuk továbbra is magunknak,,. 


  • Milyen hatással volt/van az a művész világ amiben élsz, a családodra?
Biztosan ki kellett bírni engem. 

Az intelligencia és a szeretet keveréke mindent meg tud oldani. :) 

Köszönöm Lacinak, hogy a két évtizedes kapcsolat, mi köztünk van, minden találkozásunk során épül, fejlődik. Azt, hogy tanulhatok Tőle, és nem utolsó sorban, hogy baráti szeretettel gondolhatunk egymásra. 

A sorozat befejeződött.

Köszönöm a figyelmet!

A sorozat további részei:

1.rész - /február 22./

2.rész - /április 26./

3.rész - /június 26./

4.rész - /augusztus 30./