Mindfulness, avagy hogyan állítsuk meg a cikázó gondolatokat a mai rohanó világban...
A lenti képet bizonyára sokan ismeritek, és talán ezáltal azonnal beugrik, hogy milyen összefüggésekben hallottátok már korábban ezt a kifejezést.
💠A mindfulness jelentése tudatos jelenlét. Egy olyan tudatosság, mely során figyelmünket ítélkezés-mentesen a jelen pillanatra, a jelen történéseire irányítjuk.
Ilyenkor megfigyeljük a dolgokat, azt, ahogy keletkeznek, majd elmúlnak, anélkül, hogy hagynánk magunkat elsodortatni az események által.
Ezt a tudatállapotot a nyitottság, az elfogadás, és egy sokkal nagyobb együttérzés jellemzi.
🔰A tudatos jelenlétnek két fontos eleme van:
- a figyelem,
- valamint, hogy jelen legyünk az adott pillanat valóságában.
A légzésre, a saját testünkre való tudatos odafigyelés segít legjobban abban, hogy jelen legyünk.
🚘Ismerős az a helyzet, hogy haladunk végig egy jól ismert útvonalon, majd hirtelen azon kapjuk magunkat, hogy kilométerek óta nem is figyelünk az útra, mert annyira elmerültünk saját gondolatainkban?!
És milyen érzés volna úgy megtenni az utat, hogy képesek lennénk akár még ismerős dolgokra is úgy rácsodálkozni, mintha először látnánk azokat?!
Mi lehet a kettő közötti különbség?!
Az, hogy amíg az elsőben az agyunk állandóan valamit cselekszik a gondolataink által, a másik esetben viszont a jelenben van, tudatosan.
🖼Gondolatban a legtöbb esetben vagy a múltban, vagy a jövőben járunk.
Próbáltál már úgy kávézni, hogy nem csinálsz közben semmit?
Ugye, hogy kevés esetben sikerül ...a telefon, a múlt/jövő gondolatok, a rádió, ami folyamatosan működteti az elmét, és még csak időt sem hagy arra, hogy magára a kávéra tudjunk figyelni, itt és most, és közben ne azon agyaljunk megint milyen bunkó volt a főnök, a gyerek vajon hányasra felel majd iskolában, mi legyen a vacsora, vagy hogy bezártuk-e reggel az ajtót.
💡Tudományosan is bizonyított a stresszcsökkentő hatás a mindfulness gyakorlatok rendszeres végzése által, ugyanis ahogy az elmét elcsendesítjük, és a jelenre fókuszálunk, az ezen képességek fejlesztésével bizonyos agyi területek erősödnek, konkrétan a szürkeállomány helyenként megvastagszik, és ezzel egyidejűleg több terület, mely negatív érzésekért felelős elvékonyodik, ezáltal a stressztűrő képességünk nő, ami egyértelműen a mindennapi életminőség javulásához vezet.
💫Így a mindfulness, az agy struktúrájának változásával segít különböző területeken is kifejteni jótékony hatását, úgy, mint a tanulásban, érzelmek kialakulásában, a fájdalomküszöb növelésében, figyelem szabályozásában, a túlzott félelem-érzet csökkentésében.
🌬EQ- és Személyiségfejlesztőként úgy érzem, hogy egy jóga gyakorlás igazi megkoronázása lesz egy ilyen jellegű gyakorlás mind a 8 találkozó során. Témákra bontva haladunk majd, alkalmazva itt mindazt, amit a Személyiségfejlesztő Akadémián és dr.Daubner Béla tanításaiból sajátítottam el a Mindfulness témakörében.
🌊A hétszínjóga eseménysorozatunkban a jógaászanák dinamikus áramlásában megélt flowban felszabaduló boldogsághormonok segítik majd a ráhangolódást az egyes órák utolsó szakaszára. Arról, hogy mi a flow, itt olvashattok.